شبکه

دوره شبکه – مقدمه ای بر دوره نتورک پلاس

0

نتورک پلاس (+Network) چیست؟

آیا تا به حال به دوره نتورک پلاس به عنوان یکی از دوره های مقدماتی شبکه فکر کرده اید؟ بله این دوره یکی از نام آشناترین دوره های مهندسی شبکه و مسیر ابتدایی برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه می باشد.  قطعا در زمان انجام تحقیقات برای انتخاب مسیر شغلی خود و برای ورود به حوزه شبکه، نام مدرک نتورک پلاس (+CompTIA Network) بیش از همه برای شما تکرار شده است. اگر تا به حال این مدرک را کسب نکرده اید و یا قصد دارید در دوره های آموزش شبکه شرکت کنید، احتمالاً سؤالاتی برایتان در زمینه کسب مدرک نتورک پلاس پیش آمده است.

با ما همراه باشید  تا در این مقاله آموزشی پاسخ های مربوط به رایج ترین سوالات در زمینه اخذ مدرک نتوک پلاس را مورد بررسی قرار دهیم.


CompTIA چیست؟

CompTIA کوتاه شده عبارت Computing Technology Industry Association به معنای انجمن یا اتحادیه صنایع فناوری های رایانه ای است. این مرکز که یک موسسه غیر انتفاعی می باشد در زمینه ارائه مدارک مقدماتی شبکه که مورد قبول اکثر تولید کنندگان تجهیزات IT می باشد فعالیت می کند.

مدارک موسسه CompTIA مانند مدارک +A+ ، Network و  Security+ ، بیشتر زمینه های IT را پوشش داده و اثبات کننده توانایی شما در داشتن اطلاعات پایه ای برای مشاغل IT به حساب می آید.

نتورک پلاس چیست؟

مدرک نتورک پلاس (+Network) و در واقع تمامی مدارک CompTIA همگی مدارکی vendor-neutral  هستند. اما مفهوم این عبارت چیست؟ vendor-neutral  به عمومی بودن این مدرک در حوزه شبکه و وابسته نبودن آن به یک تولید کننده خاص اشاره دارد. برای درک بهتر این مطلب کافیست تا به عنوان مثال مدارک و دوره های سیسکو را در نظر بگیرید، این مدارک با هدف استفاده از تکنولوژی ها و محصولات سیسکو پایه ریزی شده اند.

این موضوع عینا در رابطه با مایکروسافت و دوره های آن نیز صادق است و محوریت کلیه این دوره ها و مدارک نیز، محصولات مایکروسافت است. این ویژگی موجب شده است تا به گفته بسیاری از شرکت های تولید کننده تجهیزات شبکه، همچون سیسکو و مایکروسافت، دوره نتورک پلاس را شروع بسیار مناسبی برای آموزش دوره های شبکه معرفی شود. در دوره نتورک پلاس موضوعات و مفاهیم کاملا مقدماتی است و موجب می شود تا شما دانش و مهارت های لازم را به منظور طراحی، پیکربندی، مدیریت و عیب یابی انواع مختلف شبکه های درک و کسب نمائید.

شما با شرکت در این دوره تنها با اصول ابتدایی مربوط به شبکه آشنا خواهید شد. این اطلاعات در ادامه مسیر کاری شما، به شما کمک می کند تا با علایق خود در این زمینه بیشتر آشنا شده و تصویر بهتری از آینده کاری خود در حوزه شبکه های کامپیوتری داشته باشید.

چرا نتورک پلاس را یاد بگیریم؟

شما برای ورود در هر رشته و تخصصی ابتدا می بایست با مقدمات مربوط به آن آشنا شوید. رشته شبکه های کامپیوتری نیز از این قانون مستثنی نیست و فعالیت در آن مستلزم بهره مندی از دانشی مقدماتی مربوط به آن است. اگر به تازگی با دوره نتورک پلاس و مدرک آن آشنا شده اید در ابتدا با این واقعیت روبرو شوید که قرار نیست تا شما در پایان این دوره به درآمد و جایگاه شغلی بسیار بالایی دست پیدا کنید. در واقع آموزش نتورک پلاس مقدمه ای برای کسب مدارک ارزشمندی خواهد بود که در ادامه مسیر به مجموعه مهارت های IT شما اعتبار می بخشند.

آیا برای یادگیری نتورک پلاس نیاز به شرکت در دوره هست؟

مرسوم ترین راه  فراگیری نتورک پلاس، شرکت دردوره های حضوری نتورک پلاس می باشد. به صورت خلاصه اگر قبلاً در زمینه شبکه فعالیت نداشته اید و حتی تفاوت بین کابل ها را نمی دانید، اینجاست که نیاز به شرکت در دوره نتورک پلاس برای شما الزامی می باشد. اما هیچ تاکیدی برای شرکت در دوره حضوری و یا رفتن به آموزشگاه خاصی نیست. شما می توانید با مطالعه کتاب نتورک پلاس و دیدن فیلم های مربوطه و یا حتی شرکت در دوره های آنلاین به صورت کامل مطالب را فرا بگیرید.

هزینه دوره +NETWORK

در مقایسه با سایر دوره های تخصصی شبکه، هزینه دوره +Network بسیار متفاوت است. و جز ارزان ترین دوره های آموزش شبکه به حساب می آید.

چنانچه شما قصد دارید تا از مدرک نتورک پلاس خود در جهت مهاجرت و یا خروج از کشور استفاده کنید. نیازمند این خواهید بود تا علاوه بر شرکت در دوره های داخل کشور، در آزمون بین المللی نتورک پلاس نیز شرکت کنید. آزمون این مدرک در دو نسخه با نام های CompTIA Network+ N10-006  و N10-007  عرضه می شود. نسخه N10-006 در تاریخ February 2015 عرضه شده و نسخه N10-007 جدیدترین نسخه از مدرک نتورک پلاس می باشد، که در تاریخ March 2018 عرضه و جایگزین ورژن قبلی شده است. لازم به ذکر است بنا به اعلام کامپتیا ورژن N10-006 برای زبان انگلیسی در تاریخ  ۳۱/۰۸/۲۰۱۸ و برای سایر زبان ها در تاریخ ۳۱/۰۱/۲۰۱۹ منسوخ شده است.

هزینه آزمون مدرک نتورک پلاس و شرایط آزمون

هزینه آزمون با توجه به محل برگزاری آزمون متفاوت است. به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا، هزینه این آزمون ۳۱۹ دلار است.

آزمون شامل ۹۰ سوال ترکیبی از فعالیت های عملی (شبیه سازهای شبکه) و سوالات چند گزینه ای است. شرط قبولی در امتحان کسب حداقل ۷۲۰ امتیاز از ۹۰۰ امتیاز در مدت زمان ۹۰ دقیقه می باشد. امتحان از دشواری بالایی برخوردار نیست اما نیاز به مطالعه و تمرین دارد.

به سایت Comptia سری بزنید و اطلاعات کامل تر را در آن مشاهده کنید.

با مدیر آی تی همراه باشید ما در ادامه به معرفی بسیاری از دوره های تخصصی شبکه می پردازیم.

اپلیکیشن‌ موبایل چیست؟

مقاله قبلی

اپلیکیشن – محبوبت ترین دسته بندی اپلیکیشن موبایل

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در شبکه