اپلیکیشن

اپلیکیشن‌ موبایل چیست؟

0

عبارت‌ است از نرم افزارهایی که ارتباط مستقیم با سیستم عامل گوشی همراه دارند و مستقیماً درخواست‎های کاربران را انجام می‌دهند. اپلیکیشن ها در موبایل به صورت مستقیم دستوری را انجام می‌دهند، که کاملاً برای کاربران ملموس و قابل رؤیت است.

مثال

اگر بخواهیم در مورد اپلیکیشن موبایل مثالی بزنیم باید بگوئیم به کلیه نرم افزارهای گوشی که کاربر توسط آنها به اجرای فرمانی در گوشی می پردازد اپلیکیشن می گوییم. شما ممکن است برای فعالیت های مالی بسته به حساب بانکی خود از اپلیکیشن موبایل بانک ملت، اپلیکیشن موبایل بانک پاسارگاد، اپلیکیشن موبایل بانک ملی، اپلیکیشن موبایل بانک سامان، اپلیکیشن موبایل بانک اقتصاد نوین، اپلیکیشن موبایل بانک سپه، اپلیکیشن موبایل بانک آینده و یا… استفاده نمائید. و یا ممکن است شما در طول روز به استفاده از ابزارهای دیگری در گوشی همراه خود بپردازید. مثلا برای دنبال کردن رویدادهای ورزشی از اپلیکیشن موبایل شبکه سه استفاده کنید. و یا برای دنبال کردن برنامه های تلویزیونی از اپلیکیشن اندروید پخش زنده استفاده نمائید.

همچنین برخی کاربران که از طریق فروشگاه اینترنتی به خرید می پردازند، ممکن است از اپلیکیشن سایت های مانند اپلیکیشن موبایل دیجی کالا و یا اپلیکیشن موبایل بامیلو استفاده نمایند.

PC یا موبایل

اپلیکیشن بازی خاصی که برای PC ارائه می شود به صورت اپلیکیشن موبایل هم ارائه گردد. یعنی توسعه دهنده نرم افزار سعی میکند این بازی را بر پایه دستگاه های دیجیتال تولید نماید. برای مثال اپلیکیشن موبایل clash of clans از مواردی است که برای انجام بازی برنامه نویسی شده است. یا بازی angry birds یکی دیگر از موارد اپلیکیشن موبایل می باشد.

اندروید یا IOS

تمامی این ابزارها که در دسترس شما قرار گرفته اند، اپلیکیشن موبایل نام دارند که ممکن است براساس نوع سیستم عامل یک گوشی همراه، برای اجرا، نیازمند بستر و سیستم عامل مورد نیاز خود باشند. یک اپلیکیشن موبایل ممکن است بر پایه سیستم عامل اندروید باشد، که به در این حالت به این نرم افزار اصطلاحاً اپلیکیشن اندروید می گویند. یا ممکن است سیستم عاملی که این نرم افزار را مدیریت میکند بر پایه IOS طراحی شده که در این حالت به آن اپلیکیشن IOS یا اپلیکیشن اپل می گویند.

سایر سیستم عامل های موبایل

برای دیگر سیستم عامل ها، همانند ویندوز فون، بلک بری، جاوا، سیمبین و… نیز اپلیکیشن هایی بسته به نوع بستر سیستم عامل طراحی شده است. توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل، همانطور که سعی کرده اند براساس دستگاه های مختلف ورژن های متفاوتی از نرم افزار را ارائه دهند، برای سیستم عامل های مختلف نیز سعی می کنند به ساخت و طراحی ورژن های مختلف از یک اپلیکیشن موبایل بپردازند.

دسته بندی اپلیکیشن های موبایل

یکی از کاربرد های مشخص سازی انواع و دسته بندی اپلیکیشن های موبایل، رسیدن به فهم مشترک برای دست یابی به اپلیکیشن مورد نظر از جانب توسعه دهندگان و کاربران می باشد. مشخص شدن نوع اپلیکیشن موبایل به کاربران کمک می کند تا بتوانند به اپلیکیشن موبایل مورد نظر خود، بهتر و سریعتر دسترسی داشته باشند. و قبل از دانلود و استفاده از آن بدانند که کارکرد این اپلیکیشن موبایل در چه حوزه ای می باشد. از طرفی برای مسائل فنی و تجاری از سمت توسعه دهندگان، در بحث قیمت گذاری ها و رسیدن به نقطه مشترک برای توسعه، کاربرد های فراوانی دارد. اپلیکیشن ها به دو دسته بندی تقسیم می شوند:

۱- انواع اپلیکیشن از نظر فنی

۲- انواع اپلیکیشن از نظر کاربرد

post image
اپلیکیشن‌ موبایل چیست؟

از دید کاربران دو مرجع اساسی برای این دسته بندی وجود دارد. سایتهای appstore  و playstore برای دو سیستم عامل اندروید و IOS ، که مهمترین و بزرگترین مرجع دسترسی به اپلیکیشن های موبایل هستند. نکته ای که وجود دارد این است که برخی از این دسته بندی ها با یکدیگر همپوشانی دارند و به صورت قطعی عمل نمی کنند.

ممکن است شما قصد داشته باشید برای ایده خود و یا فعالیت شرکت خود، اپلیکیشن اندروید طراحی کنید. در صورتی تصمیم به سفارش ساخت اپلیکیشن اندروید و فروشگاه اندروید دارید، می توانید اینکار را به یک شرکت های طراحی اپلیکیشن موبایل بسپارید تا این شرکت پس از بررسی ایده یا سفارش طراحی اپلیکیشن موبایل شما، هزینه و قیمت و تعرفه ساخت و طراحی اپلیکیشن مربوطه را به شما اطلاع رسانی نماید.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد اپلیکیشن های اندروید و IOS ، همچنین طراحی و ساخت اپلیکیشن ها و هزینه های طراحی اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می کنیم با مدیر IT همراه باشید.

۱۰ مهارت حیاتی برای مدیران فناوری اطلاعات (مهارت های مدیر IT)

مقاله قبلی

دوره شبکه – مقدمه ای بر دوره نتورک پلاس

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *