مجازی سازی

انواع مجازی سازی

0
مجازی سازی و انواع آن
مجازی سازی

انواع مجازی سازی یا Virtualization Types

امروزه یکی از مهم‌ترین اقداماتی که مدیران شبکه سازمان‌ها باید در زیرساخت سازمان انجام دهند مهاجرت به زیرساخت مجازی می‌باشد. ما در مجموعه نوشته‌های قبلی نگاهی به مجازی سازی (Virtualization) با تعریف مجازی سازی آشنا شدیم و بیان کردیم که با استفاده از زیرساخت‌های مجازی در سازمان چه مزایایی برای سازمان به بار خواهد نشست و عملاً چرا باید به مهاجرت به زیرساخت مجازی سازی شده در سازمان مهاجرت کرد.

در این نوشته قصد داریم تا مختصری با انواع مجازی سازی (Virtualization) به‌طور مختصر آشنا شویم.

مجازی سازی سرور (SERVER VIRTUALIZATION)

بسیاری از سرورها در دیتاسنترهای سنتی تنها از ۱۵ درصد از توان خود استفاده می‌کنند، که این امر که این امر علاوه بر هزینه‌های بالا برای سازمان‌ها پراکندگی و پیچیدگی بسیار زیادی را در دیتاسنترها به ارمغان خواهد آورد. مجازی سازی سرور (Server Virtualization) این ناکارآمدی را با فراهم آوردن شرایطی جهت اجرای چندین سیستم‌عامل به‌ عنوان یک ماشین مجازی (VM) بر روی یک سرور فیزیکی را برطرف کرده است. ماشین‌های مجازی (VMs) هرکدام به بخشی از منابع محاسباتی سرور فیزیکی چون پردازنده، حافظه و هارد دسترسی دارند.

در سطح‌های بالاتر تجمیع Server Cluster در یک منبع محاسباتی می‌باشد که کارایی را بهبود بخشیده و هزینه‌ها را کاهش خواهد داد.

همچنین با استفاده از مجازی سازی سرور (Server Virtualization) شما عملکرد نرم‌افزارها را افزایش داده، توسعه زیرساخت سرعت می‌گیرد و HA نیز افزایش می‌یابد. از جمله شرکت های پیشرو در ارائه پلتفرم های انواع مجازی سازی می توان به Vmware ، Citrix و Microsoft اشاره کرد.

مجازی سازی شبکه (NETWORK VIRTUALIZATION)

مجازی سازی شبکه (Network Virtualization) بازسازی کامل شبکه فیزیکی در نرم‌افزار می‌باشد. Application هایی که بر روی شبکه مجازی (Virtual Network) اجرا می‌شوند دقیقاً همان‌هایی هستند که بر روی شبکه فیزیکی (Physical Network) اجرا می‌شوند.

مجازی سازی شبکه (Network Virtualization) که Device ها و سرویس‌های شبکه را به‌صورت منطقی ارائه می‌کند، پورت‌های منطقی، سوئیچ‌ها، مسیریاب‌ها، فایروال‌ها، Load Balancer ها، شبکه‌های خصوصی مجازی و بسیاری از اجزاء دیگر شبکه، تا Workload ها را به یکدیگر مرتبط کند.

شبکه‌های مجازی تمامی ویژگی‌ها و گارانتی‌هایی که شبکه‌های فیزیکی ارائه می‌کنند را ارائه می‌کند.

مجازی سازی دسکتاپ (DESKTOP VIRTUALIZATION)

راه‌اندازی Desktop به‌عنوان یک سرویس مدیریت‌شده به شما این امکان را می‌دهد تا شما بتوانید سریع‌تر به تغییرات موردنیاز و همچنین فرصت‌های به‌دست‌ آمده پاسخ دهید. شما می‌توانید به‌راحتی با انتشار سریع نرم‌افزارها و یا دسکتاپ های مجازی برای شعبات دیگر سازمان، کارکنان خارجی و کاربران تلفن‌های همراه چون iPad و Android از هزینه‌های مصرفی بکاهید.

STORAGE VIRTUALIZATION

مجازی سازی Storage یکی از انواع مجازی سازی می‌باشد که پیاده‌سازی آن در سازمان هم راحت و هم مقرون‌به‌صرفه است، چرا که با این نوع از مجازی سازی شما دیسک‌های فیزیکی را در یک Cluster گرد آورده و از آن‌ها استفاده خواهید کرد. استفاده از مجازی سازی Storage در هنگام طراحی و پیاده‌سازی ساختار Disaster recovery بسیار کمک می‌کند، چراکه داده‌های ذخیره‌شده بر روی Storage های مجازی به‌راحتی می‌توانند به مکان‌های دیگر منتقل و یا Replicate شوند.

با جمع‌آوری تمامی Storage ها در یک سیستم متمرکز می‌توانید به‌راحتی هزینه مدیریت چندین Device ذخیره‌سازی را کاهش دهید.

Application Virtualization

مجازی سازی برنامه کاربردی فناوری نرم افزاری است که برنامه های کامپیوتری را از سیستم عامل پایه ای که آن را اجرا می کند محاصره می کند. یک برنامه کامل مجازی شده به معنای سنتی نصب نشده است اگر چه هنوز همانند آن اجرا شده است.

(Data Center Virtualization (Private Cloud

منظور از مرکز داده یا Data Center محلی هست که شما تعداد زیادی سرور فیزیکی دارید، تعداد زیادی روتر و سویچ فیزیکی، تعدادی زیرساخت شبکه فیزیکی، شماری از تجهیزات و مکانیزم های مانیتورینگ، تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات یا Storage های فیزیکی و …

حالا وقتی صحبت از Data Center Virtualization یا مجازی سازی مرکز داده میشود یعنی شما تعداد بسیار زیادی سرور مجازی غیرقابل لمس دارید که همه آنها توسط یک مجموعه ای به نام مجازی سازی مرکز داده انجام میشود.

مجموعه نرم افزاری VMware VSphere یکی از این پکیج های مجازی سازی مرکز داده هست.

 

 

مجازی سازی Virtualization

مقاله قبلی

آموزش شبکه های کامپیوتری در سال ۲۰۲۰ – یادگیری را آغاز کنید

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *