شبکهمیکروتیک

آموزش میکروتیک – بررسی جامع ۷ دوره میکروتیک (Mikrotik)

0
دوره های میکروتیک
بررسی دوره های میکروتیک

بررسی جامع ۷ دوره میکروتیک (Mikrotik)

احتمالا شما هم علاقه مند به یادگیری و شرکت در دوره های Mikrotik هستید و می خواهید بدانید برای یادگیری مباحث میکروتیک باید چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت. به طور کلی، هفت دوره میکروتیک وجود دارد و هر یک ویژگی های خاص خود را داراست. آموزش و یادگیری شبکه های میکروتیک به چه صورت هستند؟

در این مقاله به توضیح کامل دوره های میکروتیک می پردازیم.

با مدیر آی تی همراه باشید…

دروه MTCNA

MCTNA: Mikrotik Certified Network Association

اولین دوره برای ورود به حوزه شبکه های میکروتیک MCTNA می باشد. این دوره پیش نیاز تمام دوره های بعدی میکروتیک است. در این دوره فراگیران با مسائل پایه ای مانند مفاهیم شبکه، پروتکل IP، مدل TCP/IP، سیستم عامل Router OS، سخت افزار Router Board، رویتنگ بی سیم (Wireless Routing)، مفهوم DNS، مفهوم DHCP، انواع Queue، تونل (Tunnel)، دیواره آتش (FireWall) و… آشنا می شوند.

پس از اتمام این دوره، فراگیران قادر به راه اندازی کامل شبکه میکروتیک از صفر تا صد خواهند بود.

دوره MTCRE

MTCRE: Mikrotik Certified Routing Engineer

معنی این دوره به فارسی “مهندسی مسیریابی شبکه های میکروتیک” می باشد. پیش نیاز این دوره MCTNA است. در این دوره، فراگیران با تنظیمات مرتبط با مسیریابی بر روی سخت افزاهای میکروتیک به صورت کامل آشنا می شوند و در آخر قادر به راه اندازی روت های (Route) استاتیک و دینامیک مانند OSPF و تنظیمات VLAN، Tunnel و فایروال می باشند. به عبارت دیگر، فراگیران اکثر مطالب مرتبط با سیستم عامل و مباحث مسیریابی میکروتیک را یاد می گیرند، و می توانند در مقیاس کوچک یا متوسط شبکه هایی را راه اندازی کنند.

دوره MTCWE

MTCWE: Mikrotik Certified Wireless Engineer

دوره “مهندسی مسیریابی شبکه های بیسیم میکروتیک” و پیش نیاز این دوره MCTNA است. در این دوره فراگیران تمامی مطالب مرتبط به شبکه های بیسیم مانند Point-to-Point یا Point-to-Multipoint را یاد می گیرند. و می توانند آنرا راه اندازی کنند.

در این دوره موارد به بررسی، تنظیمات و راه اندازی شبکه های بیسیم ختم شود. به دلیل آنکه تجهیزات و سخت افزار های Mikrotik بسیار محبوب و قدرتمند هستند، این موضوع باعث شده که در بسیاری از شرکت ها از تجهیزات میکروتیک استفاده گردد و گذران دوره MTCWE برای کسانی که می خواهند این تجهیزات را راه اندازی کنند ضروری است.

مطالب دیگری که در این دوره آموزش داده می شود، که شامل استفاده از ابزارهای اسکن بسیار پیشرفته جهت آنالیز حرفه ای محیط و چگونگی راه اندازی،مدیریت و برقراری لینک های ارتباطی پایدار به صورت عملی می باشد.

دوره MTCTCE

MTCTCE: Mikrotik Certified Traffic Control Engineer

این دوره “مهندسی کنترل ترافیک شبکه های میکروتیک” نام دارد و مانند دوره های گفته شده، باید پیش نیاز آن که MTCNA می باشد گذرانده شود. در این دوره مفاهیم و تنظیمات مرتبط با کنترل پهنای باند و مسیر عبور پکت ها (Packet) و مفاهیم دیواره آتش (Fire Wall) بر روی میکروتیک، همچنین مفهوم Packet Flow به صورت تخصصی آموزش داده می شود. فراگیران پس از پایان این دوره می توانند انواع صف ها و انواع فیلترها را راه اندازی کنند. فراگیران بر روی خدمات مختلفی مانند DNS، DHCP و… مسلط می شوند.

دوره MTCUME

MTCUME: Mikrotik Certified User Management Engineer

دوره MTCUME به “مهندسی مدیریت کاربران شبکه میکروتیک” مشهور است و مانند سایر دوره ها، پیش نیاز MTCNA را می بایست گذراند. در این دوره به فراگیران مفاهیم و تنظیمات مربوط به User Manager (مدیریت کاربر)، RADIUS Server و خدماتی همچون Hotspot و چگونگی راه اندازی آن آموزش داده می شود.

علاوه بر آن، پیاده سازی انواع Tunnel و راه اندازی آن در میکروتیک، راه اندازی و استفاده از پروتکل های مختلف مانند پروتکل امنیتی IPSec جهت رمزنگاری اطلاعات بر روی بسترهای مختلف، استفاده از نرم افزارهای Accounting مانند IBSNG و ACS Cisco برای مدیریت کاربران در سطح شبکه های های LAN و ISP آموزش داده می شود.

دوره MTCINE

MTCINE: Mikrotik Certified Inter-Networking Engineer

دوره MTCINE که در فارسی به”مهندسی درون شبکه ای میکروتیک” نامیده می شود، پیش نیازی متفاوت با بقیه دوره ها دارد و باید برای گذراندن این دوره، دوره MTCRE گذرانده شود. این دوره که کامل ترین دوره تخصصی Mikrotik است، به فراگیران خود مواردی مانند روترها و مسیریابی پیشرفته با استفاده از تجهیزات میکروتیک، پروتکل های پیشرفته مسیریابی مانند MPLS، BGP و… را آموزش می دهد. در پایان این دوره فراگیران می توانند خدمات مورد نیاز برای شبکه های گسترده را پیاده سازی کنند.

دوره MTCIPv۶E

MTCIPv۶E: Mikrotik Certified IPv۶ Engineer

“مهندسی شبکه های مبتنی بر IPv۶ میکروتیک” که پیش نیاز این دوره آموزشی، دوره MTCNA می باشد. در این دوره به فراگیران مفاهیم مرتبط با IP ورژن ۶ و برخی از سرویس هایی که با این پروتکل در میکروتیک کار می کنند، آموزش داده می شود.


 

بیشتر بخوانیم...

6.7

میکروتیک در واقع یک سیستم عامل است که بیشتر کاربران آن را به عنوان یک سخت‌ افزار می‌شناسند. اگر با دستگاه‌های سیسکو آشنا باشید، برای هر سرویسی که در شبکه ارائه میدهد تقریبا یک دستگاه منحصر به فرد ارائه شده، و بیشتر بر روی سخت‌افزار تکیه شده، اما میکروتیک بر روی نرم‌ افزار (سیستم عامل میکروتیک) تکیه دارد و بسیاری از سرویس‌ها را به شما ارایه می‌کند. شما به دو صورت می‌توانید از میکروتیک استتفاده کنید: دستگاه میکروتیک خریداری کنید، که سیستم عامل درون آن قرار دارد. سیستم عامل را بر روی یک کامپیوتر نصب کنید، و از آن استفاده کنید.

میکروتیک
  • قیمت پایین تر
  • سادگی میکروتیک
  • ارائه تمامی سرویس‌ها در سیستم عامل خود
  • نرم افزار WinBox
سایر رقبا
  • قیمت های بسیار بالا خصوصا در سیسکو
  • ارائه سرویس های مختلف هر کدام روی یک دستگاه
  • تحریم ها

میکروتیک – Mikrotik

مقاله قبلی

سیسکو چیست؟ – معرفی کامل شرکت سیسکو سیستمز

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در شبکه